تبلیغات
آموزش کامپیوتر - آموزش مونتاژ کامپیوتر

امروز:

اشاره :
آیا تا بحال یك كامپیوتر را از ابتدا تا انتها مونتاژ كرده‌اید؟ آیا تا به حال پیش آمده كه هارد سیستم را باز و یا به آن یك رایتر اضافه كنید؟

شاید بیشتر کاربران ، توانایی نصب یك قطعه را داشته باشند اما اینكه مراحل نصب و مونتاژ كامل یك سیستم به چه ترتیب است و هر قطعه چگونه باید نصب و راه اندازی شوند، مقوله‌ای دیگر است،
به همین دلیل و طبق درخواست عده‌ای از خوانندگان مبنی بر آموزش مونتاژ كامپیوتر بر آن شدیم تا مراحل مونتاژ را بصورت جزء به جزء اما به زبان ساده آموزش دهیم. امیدواریم این مقاله برای افرادی كه مشكلاتی پیرامون مونتاژ دارند كارآمد و مشكل گشا باشد.

مراحل مونتاژ و نصب
توجه کنیدكه مونتاژ كامپیوتر ، كاری است كه حتما باید با دقت انجام شود و پیشنهاد می‌كنیم برای مونتاژ فقط به این نوشته اكتفا نكنید و حتما آن را در حضور یك كارشناس و متخصص انجام دهید.

یك سیستم ، متشكل از قطعاتی چون كیس ( Case ) ، مادربرد ( Motherboard ) ، پردازنده ( CPU ) ، رم ، كارت گرافیك ، مودم ، فلاپی درایو ( FDD ) ، هارد دیسك( HDD ) و CD Drive می باشد كه بنا به نیاز ، قطعات دیگری نیز قابل نصب بر روی آن می باشد.در این مقاله سعی كرده‌ایم كه مراحل نصب تجهیزات داخلی یک سیستم را تا جایی كه امكان داشته تفكیك و توضیح دهیم . مراحل نصب را از كیس و منبع تغذیه شروع می كنیم :

کیس (Case)
همانطور كه می‌دانید تمام قطعات داخل جعبه‌ای به نام كیس قرار گرفته می‌شوند .یك كیس از دو بخش تشكیل شده است :

بدنه یا همان کیس و منبع تغذیه( Power Supply ). كیس ها شكل‌های مختلفی دارند كه اكثراً طبق سلیقه مصرف كننده انتخاب می‌شود اما منبع تغذیه یا همان قلب تپنده سیستم ، چیزی نیست كه سلیقه ای باشد.پس در انتخاب كیس كه اغلب با یك منبع تغذیه ارائه می‌شود دقت لازم را داشته باشید.

كیسی را انتخاب كنید كه دارای یك منبع تغذیه خوب و استاندارد باشد و یا در صورتی كه از ظاهر یك كیس خوشتان آمد آن را بدون منبع تغذیه تهیه و سپس برای آن یك منبع تغذیه مناسب خریداری كنید. برای نصب قطعات داخل كیس ، هر دو در آن را ، باز كنید.در داخل كیس ، یك کابل برق ، بسته‌ای شامل پیچ ، واشر، Spacer دیده می‌شود( شكل 1 ) . از آنها جهت بستن قطعات به بدنه استفاده می‌گردد.

 

1.jpg
شكل 1

مادربرد ( Motherboard )
مادربرد یا تخته مدار مادر ، قطعه‌ای است كه اكثر قطعات بر روی آن نصب می‌شود.مادربرد ، برد اصلی دستگاه است كه مدل های مختلفی دارد اما از نظر نصب بر روی سینی كیس ، همه مادربردها یكسان هستند.

بر روی مادربرد قطعاتی چون CPU ، رم ، كارت گرافیك ، مودم ، كابل منبع تغذیه ، كابل های هارد ، فلاپی ، رایتر ، USB و… نصب می‌شود كه به همه این موارد در بخش بعدی اشاره خواهد شد.

پردازنده ( CPU )
CPU یا به عبارتی مركز كنترل و پردازش ، بر روی مادربرد نصب می‌شود.محل نصب CPU بر روی مادربرد ، Zif Socket ، نام دارد که جای آن كاملا مشخص است.CPU ها اغلب داری پایه هایی هستند كه داخل سوراخ‌های سوكت قرار می‌گیرد.

نكته : البته شرکت اینتل پردازنده‌های جدیدی از نوع سوكت LGA 775 تولید كرده است كه پایه ندارد و در عوض سوكتی كه بر روی مادربرد قرار دارد دارای پایه‌هایی است كه اتصال سوكت با CPU را بر قرار می‌كند.

با توجه به اینكه CPU ، دارای پایه‌های بسیار ظریفی است ، نصب آن باید با دقت انجام شود. درصورتیكه نصب CPU به درستی انجام گیرد برای پایه‌ها مشكلی پیش نمی آید.همانگونه كه در شكل 2 مشاهده می كنید، بر روی مادربرد سوكت سفید رنگ و مربع شكلی وجود دارد كه دارای سوراخ های بسیار ریزی می باشد. این سوكت ، محل نصب CPU می باشد.

ابتدا اهرم كنار سوكت ( شكل 3) را به آرامی بالا کشیده و تا انتها بالا بیاورید. به علامت مثلثی كه در گوشه سمت راست و بالای این سوكت قرار دارد توجه داشته باشید. به CPU نگاه كنید. همانطور كه در شكل 4 مشاهده می شود در گوشه كناری CPU ، علامت مثلث كوچكی قرار دارد. این علامت نشانگر منطبق شدن این قسمت بر قسمتی از سوكت مادربرد كه دارای این علامت است ، می باشد.

CPU را طوری بر روی سوكت بنشانید كه علامت های مثلث موجود بر روی هر دو قسمت با هم منطبق شود اگر كار نصب CPU را به درستی انجام دهید براحتی باید بر روی سوكت چفت می شود.

توجه داشته باشید در زمان نصب CPU اهرم سوكت مادربرد حتماً به سمت بالا یا باز باشد در صورتیكه CPU را به درستی جا نزنید به خاطر منطبق نبودن پایه ها و سوكت به هیچ عنوان بر روی سوكت چفت نمی‌شود اگر به این مشكل برخوردید بر روی CPU فشار نیاورید چون باعث شكستن پایه‌ها شده و عملاً CPU از بین خواهد رفت.

مورد بعدی كه ممكن است هنگام نصب CPU پیش آید این است كه CPU در جای خود نشیند.

توجه داشته باشید كه پایه CPU حتما باید دقیقاً بر روی سوراخ های سوكت منطبق شوند. این امكان وجود دارد كه تعدادی از پایه های CPU كج شده باشد، صاف كردن پایه ها دقت بسیار بالایی می خواهد. حتی المقدور از لمس پایه‌ها توسط دست خودداری كنید اینكار هم باعث كج شدن پایه ها می‌شود و هم الكتریسیته ساكن موجود در بدن باعث آسیب دیدگی CPU می‌گردد. بعد از اطمینان از نصب صحیح CPU بر روی سوكت مطابق شكل 3 ، اهرم نگهدارنده را به سمت پایین فشار دهید تا بر روی سوكت چفت شود .

2.jpg

شكل 2

 

3.jpg

 

شكل 3

فن CPU

تمام پردازنده‌ها به دلیل سرعت بالای پردازش ، حرارت بسیار بالایی تولید می‌كنند به همین دلیل از فن مخصوصی كه همراه CPU عرضه می‌شود برای خنك كردن آن استفاده می‌گردد. در اینجا نوبت به نصب فن CPU ، فرا می رسد .

بر روی فن ، دو اهرم وجود دارد ( شكل 5)كه باعث چفت شدن آن بر روی CPU می‌شود.در زمان نصب ، هر دوی این اهرم ها را به سمت بالا و باز ، قرار دهید. به شكل 6 توجه كنید.این قاب رنگی رنگ محل قرارگیری فن می باشد.در چهارگوشه این قاب ، پایه هایی قرار دارد كه باعث چفت شدن پایه های فن درون آنها می‌شود. فن ، دارای پایه هایی است كه بر روی آن خاری تعبیه شده است. زمانیكه فن را مطابق شكل 6 بر روی CPU قرار می دهید این خارها با فشار اندكی بر روی مادربرد چفت می‌شود.توجه داشته باشید كه در زمان نصب فن اهرم های نگهدارنده به سمت بالا و باز باشد.

 

4.jpg
شكل 4
5.jpg

 

شكل 5

6.jpg

شكل 6

فن CPU باید به راحتی بر روی قاب بنشیند بطوریكه هرچهار عدد پایه فن به قاب نگهدارنده فن بر روی مادربرد چف
شود. بعد از اطمینان از اتصال صحیح فن ، اهرم های نگهدارنده به سمت بسته و یا قفل به آرامی فشار دهید تا فن بر روی CPU چفت شود توجه داشته باشید كه اینكار نیاز به اندكی فشار به اهرم ها دارد اما اگر با وارد كردن فشار به اهرم‌ها ، اهرم‌ها بسته نشد و فن چفت نمی شود حتماً فن به درستی بر روی سوكت قرار نگرفته است ، پس مجدداً كار نصب فن را انجام دهید تا اهرم ها به راحتی بسته شود.

توجه داشته باشید كه فن حتما بر رویCPU به صورت كامل منطبق شده است .در صورتیكه فن CPU را به درستی نصب نكرده باشید به دلیل حرارت بالایی که CPU تولید می‌کند احتمال هنگ كردن و سوختن CPU وجود دارد.

اكنون بعد از اطمینان از نصب صحیح فن ، زمان نصب سوكت برق فن بر روی مادربرد است. به روی مادربرد، كنار محل نصب CPU توجه كنید.سوكت كوچكی ، مشاهده می‌شود كه كنار آن عبارت CPU-Fanحك شده است.سوكت فن را به آن وصل كنید.

رم (RAM)
رم ها نیز مانند بسیاری دیگر از قطعات ، بر روی مادربرد نصب می‌شوند. بر روی مادربرد ، سوكت هایی به نام DIMM مشاهده می‌شود كه محل نصب رم می باشد. توجه داشته باشید كه رم ها نیز برای نصب دارای جهت هستند.

همانطور كه در شكل 7 مشاهده می‌كنید در قسمتی از رم ، یك شكاف وجود دارد .بر روی اسلات نیز یك زائده قرارداردكه در هنگام نصب ، این زائده در شیار رم قرار می گیرد. این زائده به گونه ای می باشد كه اجازه نصب رم از جهت دیگر را نمی دهد. در كنار این سوكت‌ها ، دو عدد گیره نگهدارنده رم وجود دارد. درصورتیكه رم را بدرستی بر روی سوكت نصب كنید به آرامی جا رفته و این گیره ها بسته خواهند شد.

7.jpg

شکل 7

نصب مادربرد بر روی كیس
بعد از نصب CPU ، فن و رم بر روی مادربرد ، نوبت نصب مادربرد بر روی سینی كیس می باشد.سینی کیس قسمتی است که مادربرد بر روی آن پیچ می‌شود.بر روی مادربرد و سینی كیس ، سوراخ هایی برای پیچ كردن مادربرد قراردارد.

Spacer ها قطعات کوچکی می‌باشند كه به سینی كیس بسته شده و مادربرد به آنها پیچ می‌شود. ابتدا Spacer ها ( پلاستیكی و یا فلزی ) را بر روی سینی پیچ كنید سپس مادربرد را طوری بر روی سینی قرار دهید كه تمامSpacer ها دقیقا زیر سوراخ های مادربرد قرار گیرد.از پیچ ها و واشرها جهت محكم كردن مادربرد بر روی سینی استفاده كنید. این كار را به دقت انجام دهید. از فشار آوردن به مادربرد و یا سوكت های آن خودداری كنید. مادربرد باید به راحتی جای خود بنشیند و تمام پیچ ها نیز به درستی بر روی Spacerها منطبق شود. حتما از پیچ های مخصوصی كه همراه كیس است جهت بستن مادربرد استفاده کنید و آنها را زیاد سفت نکنید زیرا ممكن است باعث تاب برداشتن و شکستن مادربرد می‌شودد. شكل 8

قبل از بستن مادربرد بر روی سینی ،توجه کنیدكه پورت های مادربرد مانند كیبورد، ماوس، پرینتر ، USBو …. با پانل پشت كیس منطبق باشد.

8.jpg

شكل 8

 

نكته : اغلب به همراه مادربرد یك پانل فلزی كوچك جهت نصب به پشت كیس وجود دارد كه خروجی های مادربرد با آن منطبق است. شكل 9

9.jpg