تبلیغات
آموزش کامپیوتر - آموزش کامپیوتر قسمت 2

امروز:

شكل 9

کارت گرافیک ( VGA Card )
كارت گرافیك یا همان VGA Card وسیله ای است كه كامپیوتر بوسیله آن تصاویر را به مانیتور انتقال می دهید. در حال حاضر كارت های گرافیك موجود در بازار از دو نوع AGP و PCI Express می‌باشند.

شكل10 نمونه ای از یك كارت گرافیك AGP را نشان می دهد. به محل اتصال كارت گرافیك در شكل2 توجه كنید. این قسمت محل اتصال VGA و اسلات مخصوص آن بر روی مادربرد می باشد. این اسلات نیز در گوشه خود دارای اهرم نگهدارنده‌ای می‌باشد كه بعد از نصب صحیح كارت گرافیك چفت شده و آن را نگه می دارد. با كمی دقت می‌توانید كارت گرافیك را به راحتی جا بزنید. قبل از اینكه كارت بر روی دستگاه نصب شود ابتدا باید زائده فلزی پشت كیس برداشته شود ( به شكل 11 توجه نمایید ) تا كارت ها به راحتی درجای خود قرار گیرند. بعد از نصب كارت را با پیچ به بدنه كیس وصل كنید. توجه نمائید كه كارت گرافیك فقط از یك جهت قابل نصب بر روی اسلات است.

10.jpg

شكل10

مودم ( Modem )
مادربرد ها دارای چند اسلات یك شكل ( اغلب به رنگ سفید ) به نام PCI Slot می باشند كه كارت‌های مختلف اعم از كارت مودم ، كارت كپچر ، كارت TV و مواردی از این قبیل بر روی آنها نصب می‌شود.

تمام اسلات های PCI كه بر روی مادربرد قرار دارند مانند هم می‌باشند و مخصوص كارت خاصی نیستند و می توان یك كارت را بر روی هر كدام از اسلات ها نصب كرد. شكل2 نمونه ای از اسلات‌های PCI را نشان می دهد.

نكته : توجه داشته باشید كه كارت های PCI را نمی توان بر روی اسلات AGP نصب كرد و مسلماً كارت های AGP نیز( كه كارت گرافیك می‌باشند) بر روی اسلات PCI قابل نصب نیستند.

11.jpg

شكل11

 

قبل از اینكه كارت ها بر روی دستگاه نصب شوند ابتدا باید زائده فلزی پشت كیس برداشته شود . تا كارت ها به راحتی درجای خود قرار گیرند.كارت مودم را بر روی یكی از اسلات های PCI جا بزنید. این كارت نیز همانند كارت گرافیك فقط از یك جهت نصب می‌شود. بعد از اطمینان از نصب صحیح كارت را به بدنه كیس پیچ كنید.

CD Drive
از نظر مونتاژ ، نصب درایو های CD ، DVD و رایتر مشابه هم می باشد. با توجه به شكل 12، CD Drive را داخل كیس جا بزنید بطوریكه درایو از قسمت جلوی كیس مشاهده شود. بعضی از كیس ها دارای پانلی هستند كه درایو در پشت آن قرار می گیرد باید قبل از نصب پانل را از كیس جدا كنید و درایو جا زده و سپس پانل را در جای خودش قرار دهید. درایو بگونه ای پشت پانل قرار گیرد كه دكمه Eject پانل با دكمه Eject درایو بر روی هم قرار گیرد. یكی باشد با كمی دقت اینكار را براحتی انجام دهید. درایو نصب شده را با پیچ های مخصوص ( پیچ های دنده ریز ) كه همراه كیس می باشد از هر دو سمت به بدنه كیس پیچ كنید.

12.jpg

شكل 12

 

نكته : اگر از دو درایو ( مثلا یكی CD Drive و دیگری رایتر ) استفاده می كنید حتما باید جامپرهای آنها تنظیم كنید و یكی را Master ( ترجیحا رایتر را master كنید ) و دیگری را Slave نمایید.

فلاپی درایو ( Floppy Drive )
در اینجا نوبت نصب فلاپی درایو است. فلاپی درایو نیز همانند CD Drive در محل مخصوص خودش قرار می گیرد.در صورتیكه كیس دارای قاب مخصوص جهت فلاپی باشد باید آن را بگونه ای نصب كنید كه دكمهEject فلاپی با دكمه Eject كیس روی هم قرار گیرد. فلاپی را با پیچ های دنده ریز از هر دو سمت به بدنه كیس پیچ كنید.

هارد دیسك (Hard Disk )
نصب هارد ، همانند نصبCD Drive می باشد.همانطور كه در شكل 12 مشاهده می كنید محل نصب هارددیسك در زیر فلاپی است .هارددیسك را به گونه ای نصب كنید كه قسمت برد الكترونیكی آن به سمت پایین باشد.هارد دیسك را با پیچ های دنده درشت از هر دو سمت به بدنه كیس پیچ كنید.

نكته : اگر از دو هارد دیسك استفاده می كنید حتما باید بوسیله جامپر ها ، یكی را Master و دیگری را Slave نمایید. برای اطلاعات بیشتر به ماهنامه شماره مراجعه كنید.

اكنون تمام قطعات و وسایل مورد نیاز یك كامپیوتر بر روی كیس بسته شده است. حال زمان نصب كابل های برق و دیتا و كلیدها و چراغ های روی كیس است.

نصب کابل های منبع تغذیه بر روی مادربرد در شكل 13 ، كابل های منبع تغذیه دیده می‌شوند .این كابل ها ولتاژ و جریان مورد نیاز قطعات و لوازم را از طریق منبع تغذیه تامین می كنند.اغلب مادربردها دارای 2 سوكت برای تامین ولتاژ و جریان می‌باشند. شكل 14 ، ظاهری این دو سوكت در شكل نشان داده شده است. یكی مستطیل شكل و بزرگ و دیگری مربع شكل و كوچك .هر دوی این كابل ها را بر روی مادربرد نصب كنید. توجه داشته باشید كه این دو سوكت فقط از یك سمت نصب می‌شوند.

13.jpg

شكل 13

14.jpg

 

شكل 14

نصب کابل‌های دیتای CD Drive و هارددیسك
اکنون نوبت به نصب كابل های دیتا و تغذیه درایوها می رسد. نحوه نصب كابل دیتا و تغذیه هارددیسك و CD Drive ( DVD Drive ، رایتر و … ) مشابه یكدیگر می باشد.به همین دلیل در این قسمت ، فقط به نحوه نصب كابل‌های CD Drive اشاره می‌كنیم. همانطور كه در شكل 15 مشاهده می‌كنید ، این كانكتور مخصوص تغذیه درایو های چون هارددیسك ، رایتر ، DVD Drive ، CD Drive و قطعاتی از این قبیل می باشد. كابل دیتا ، كه یك سر آن به درایو و سر دیگر به مادربرد وصل می‌شود یه شكل ریبون می‌باشند و وظیفه انتقال اطلاعات از درایوها به مادربرد و یا برعكس را دارند.كه این كابل ها دارای 3 سر یا کانکتور می‌باشند. یكی برای اتصال به CD Drive و کانکتور وسطی در صورتیكه بخواهید از وسیله دیگری ( مانند هارد دوم یا رایتر ) استفاده شود ، بكار می رود و دیگری به مادربرد وصل می‌گرد.

15.jpg

شكل 15

ابتدا كابل تغذیه را وصل می كنیم. توجه داشته باشید که كانكتور برق هارد و سی دی فقط از یك جهت جا می رود .

بعد از نصب كانكتور برق ، نوبت به وصل كابل دیتا می رسد.كابل دیتا دارای یك برآمدگی در وسط است كه اجازه نصب كابل از یك جهت را می دهد. در صورتیكه كابل مورد استفاده برآمدگی مخصوص را نداشته باشد از هر دو سمت بر روی هارد قابل نصب است.برای نصب صحیح همیشه این نكته را در نظر داشته باشید:

بر روی كابل دیتا ، یكی از رشته سیم‌ها به رنگ قرمز است كه نمایانگر پایه 1 است .
این رشته سیم قرمز همیشه باید در كنار سیم قرمز كابل تغذیه هارد باشد و در حقیقت این دو باید روبروی یكدیگر باشند نه دور از هم .در شكل 16 این نکته مشخص است. بر روی مادربرد شکل2 به دقت نگاه كنید. دو سوكت IDE1 و IDE2 دیده می‌شود. این دو محل اتصال كابل های دیتای هارد دیسك (CD Drive ، DVD Drive ، رایتر و … ) می‌باشند. توجه داشته باشید كه بر روی این سوكت‌ها نیز كابل تنها از یك طرف نصب می‌شوند.

16.jpg

شكل 16

نكته : نكته مهمی كه باید دقت کرد این است كه اگر از رایتر بر روی دستگاه خود استفاده می كنید حتماً جامپر رایتر خود را بر روی Master قرار داده و از كابل دیگری برای اتصال آن به IDE2 استفاده كنید.

نكته :شما می تواند تا دو Drive را بر روی هر IDE با رعایت كردن Master و Slave نصب کنید ولی توجه داشته باشید كه درایوهای نوشتنی مانند CDRWو DVDRW و یا هارد اصلی دستگاه همیشه Master باشد.

نصب کابل های فلاپی درایو
شكل 17، سوكت تغذیه و كابل دیتای فلاپی درایو را نشان می دهد.اگر به شكل كابل فلاپی درایو توجه كنید می‌بینید كه در یك سر كابل دو عدد بریدگی وجود دارد. قسمت برش خورده كابل مطابق شكل 18 به كانكتور فلاپی درایو متصل می‌شود.توجه داشته باشید رشته قرمز رنگ كابل دیتا روبروی سیم قرمز كابل تغذیه باشد.

17.jpg

شكل 17